Aktualności

Drugie spotkanie społeczników, władz i inwestora w sprawie ZTPO

 

20 listopada 2017 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Oświęcimiu odbyło się drugie spotkanie poświęcone projektowi Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Dyskusja w główniej mierze poświęcona była odpowiedziom na dodatkowe pytania zainteresowanych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele inwestora (Grupy Synthos S.A.), strony społecznej (Stowarzyszenia Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim oraz Towarzystwa na Rzecz Ziemi), władzy samorządowej (Starostwa Oświęcimskiego, UM Oświęcim, Rady Miasta Oświęcim) oraz instytucji kontrolującej w postaci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Prowadzącą spotkanie była Poseł na Sejm, Dorota Niedziela.

Prezes MPOŚ, Antoni Majcherczyk, odpowiedzialny za dokumentację projektową ZTPO przedstawił odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w trakcie pierwszego spotkania. Te związane były m.in. z wydajnością planowanej instalacji, ewentualnymi uciążliwościami, lokalizacją, czy bezpieczeństwem. Finalnie projekt ZTPO został istotnie zmodyfikowany m.in. z uwzględnieniem kwestii podniesionych przez stronę społeczną.

Dla przedstawicieli mieszkańców szczególnie istotna była kwestia formuły prezentacji założeń projektu opinii publicznej. Marek Rościszewski, Dyrektor Pionu Operacyjnego Synthos, zadeklarował, że firma przeprowadzi kampanię informacyjną.